כאבי ברכיים בהליכה ובפעילות גופנית

כאבי ברכיים רקע קצר

מרבית כאבי הברכיים נובעים מעבודה לא נכונה של השרירים המייצבים של המפרק ושל מערכת העצבים השולטת בהם.
עבודה שרירית זו הינה חלק בלתי נפרד מכל בעיית ברכיים.
חשוב להדגיש – מערכת שרירית מאוזנת ומתואמת תימנע כאב גם באנשים הסובלים משחיקת סחוסקרעי מיניסקוס וגירוי בין פיקת הברך לעצם הירך.
טבעי שמרבית האוכלוסייה סובלת מכאב ברכיים בשל סיבות רבות. הברך הינה המפרק הנושא את המשקל הגדול ביותר בגופנו. כל צעד, כל עלייה במדרגות תעמיס על הברך עד פי 8 ממשקל גופנו. במהלך חיינו אנו הולכים מרחקים דמיוניים. למעשה רובנו, עד גיל 40, כבר הקפנו את כדור הארץ בהליכה לפחות פעם אחת. עובדה זו ועובדות נוספות הקשורות לאורח חיים, לגיל מובילה לעומסים אדירים, החוזרים על עצמם צעד אחר צעד, יום אחר יום לאורך חיינו. כל אלה עלולים להוביל לכאב.
אחת הסיבות המרכזיות לכך שרובנו מתפקדים היטב עד שלב מאוחר של חיינו הינה יכולתה ו"גאונותה" של המערכת השרירית והעצבית המקיפה ותומכת במפרקים. יכולתה לאזן עומסים, למנוע שחיקה ופציעה ולהגן עלינו מהווה גורם מרכזי לבריאות המפרקים.

הידעת? מתוך מכלול השרירים בברך, אחוז השרירים הפעילים משתנה

בברך שלנו ישנם 12 שרירים. שרירים אלה עובדים בהרמוניה סביב הברך על מנת לאזן את העומסים הביו-מכאניים בתוכה ולדאוג לשיווי המשקל הביולוגי בתוך הברך. עבודה שרירית לא מתואמת מביאה לעלייה בעומסים, דלקת, שחיקה מוגברת, כאב וכניסה למעגל "מרושע"  בו השריר מאבד שליטה יותר ויותר.
ישנן סיבות רבות לאבדן השליטה השרירית בברך. גמישות גבוהה היא אחת מהן. גמישות הינה קריטית לפעילות גופנית ומובילה לטווח תנועה גדול של המפרק. יחד עם זאת, גמישות גבוהה משמעה פחות יציבות מפרקית, דבר שעלול להוביל לאבדן שליטה של השרירים והעצבים על המפרק לאורך זמן.
סיבות נוספות לירידה בשליטה השרירית: ירידה בכמות הפרשת הורמון הטוסטסטרון אצל גברים ונשים עם התקדמות הגיל. עלייה בהפרשת הורמון האסטרוגן בתקופות שונות של המחזור הנשי. כאב, חבטה, נפיחות, עומס, בעיה במפרק סמוך – כל אלה גם הם יגרמו לפגיעה בשליטה השרירית.
אחד הדברים המאפיינים פגיעה בשליטה העצבית/שרירית הינו עלייה ברמת יחידות השריר ובאורך ההתכווצות של השריר. אלו עולים לרמות גבוהות ומזיקות השליטה השרירית במפרק אובדת. היינו, כאשר אנו לא כאובים והשרירים מתפקדים היטב ושולטים במפרק בצורה הרמונית גופנו משתמש בעד כ25% מיכולת הכיווץ של השרירים סביב הברך. אך כשאנו כאובים, כאשר המפרק נפוח או כשאנו סובלים משחיקת סחוס – גופנו משתמש ביותר יחידות שריר (כ40% – 50%). במקרים אלה מערכת העצבים שולחת אותות לשרירים ואלה מתכווצים למשך זמן גדול יותר ולמעשה נוצרת תבנית פעולה המהדקת את השרירים סביב הברך בצורה מוגזמת וחסרת שליטה (ספאזם). הידוק זה של השרירים סביב הברך יוצר עומסים, כאבים, דלקות ושחיקה מוגברת שיש לטפל בה.

מדוע גובר הכאב בברך בזמן ההליכה או הפעילות הגופנית

כאשר אנו הולכים, כמו שאנו רצים, העומסים על הברך גדולים. העומס נע בין פי 2 ממשקל הגוף בזמן הליכה לפי 8 ממשקל הגוף בזמן עלייה במדרגות. כלומר, אנו סוחבים כחצי טון משקל והברכיים שלנו הינן המפרק הנושא את המשקל העודף עליו צעד צעד שעה שעה ויום יום
לו רק היינו חיים על הירח, או על כוכב אחר בו הגרביטציה נמוכה, הרי שסביר שלא היינו סובלים מכאבי ברכיים. מכיוון שלא כך המצב, הרי שעלינו ללמוד להעריך את המפרקים ולהאריך את חייהם ותפקודם, מערכות השריר התומכות במפרקים ומערכות העצבים המגנות עלינו הינן קריטיות לצורך כך.
בזמן פעולה כלשהי, הקשורה בעומס על הגוף השרירים שלנו נכנסים לפעולה. בזכותם אנו יכולים לנוע. בזכותם מערכות המפרקים אינן נשחקות וקורסות תחת העומס. ככל שנלמד להעריך אותן, ככל שנלמד להבין שלשרירים ולעבודתם המתואמת חשיבות מכרעת בבריאותנו הרי שכך נוכל לחיות חיים ארוכים, מלאי פעילות וללא כאבי מפרקים.

כיצד אפוסתרפיה מטפלת בכאבי ברכיים

אפוסתרפיה פותחה על מנת לאפשר החזרת איזון לשרירים ולמפרקים. תרגול של השליטה השרירית במפרקים וקיצור זמני ההתאוששות לאחר אימון ריצה. הטיפול באפוסתרפיה מעניק מענה לגורמים עיקריים לפציעות ריצה, לחולשה באזור האגן, לחוסר איזון שרירי ולעבודת שריר לא נכונה. כמו כן, אפוסתרפיה נותנת מענה שלם לפתולוגיות העיקריות האופייניות לריצה: כאבי ברך קדמית (פטלו פמוראל), סינדרום ITB וקרעי מיניסקוס.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

טיפול בכאבי ברכיים
כאבי הברכיים מעיקים עליכם כבר זמן רב? קבלו מידע מורחב על אפשרויות הטיפול השונות הקיימות כיום, כדי שתוכלו לקבל החלטה נכונה על הדרך המתאימה לכם.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בריצה
מדוע ריצה מעוררת כאבי ברכיים? האם זה קורה לכולם? ובכן, כאבי ברכיים הינן אחת הפגיעות השכיחות והאופייניות בקרב אצנים. ישנם מספר גורמים לכאבי הברכיים. כאב ברך קדמי הינו הנפוץ ביותר. קראו על הגורמים וכיצד ניתן לטפל ולמנוע כאבי ברכיים בריצה
לקריאת המאמר
כאב ברך קדמי
כאב ברך קדמי יהיה מורגש לרוב בעת כיפוף הברך בפעולות כגון עליה במדרגות או ישיבה ממושכת. חשוב לברר מהו הגורם לכאב ולטפל בו בהקדם. קראו על הגורמים לכאב ברך קדמי וכיצד התופעה ניתנת לטיפול.
לקריאת המאמר
טיפול רפואי בכאבי ברכיים
כאשר מופיעים כאבי ברכיים, מומלץ לא להזניח אותם ולטפל בהקדם. במאמר זה תוכלו להבין מהן הסיבות להופעת כאבים בברכיים וכיצד ניתן לטפל בכאבים אלו ובכך לשפר משמעותית את איכות חייכם.
לקריאת המאמר
נזק למיניסקוס
נזק למיניסקוס משפיע באופן מיידי על התפקוד היום-יומי וכדאי מאוד לטפל בו על מנת שלא תחול החמרה נוספת. קראו על הטיפול המותאם אישית, שיסייע לכם לחזור לשגרה ולפעילות להן אתם רגילים.
לקריאת המאמר
שיקום אחרי ארטרוסקופיה של הברך
אם אתם עומדים לפני תהליך ארטרוסקופיה או שאתם כבר אחרי, כדאי ללמוד ולהבין את תהליך השיקום הנדרש. במאמר זה תקבלו מידע על תהליך הארטרוסקופיה וגם על דרכי השיקום האפשריות.
לקריאת המאמר
ניתוח החלפת ברך
סובלים מבעיות ברכיים וצריכים להחליט לגבי ניתוח החלפת ברך?מתי נדרש ניתוח זה ומה כרוך בתהליך? לחצו וקראו על מהלך זה, ועל מה שקורה אחריו.
לקריאת המאמר
טיפול בבעיות ברכיים
מפרק הברך הוא אחד הגדולים והחשובים בגוף האדם ועם הזמן הוא נוטה להישחק מסיבות שונות, מה שגורם לכאבים ולתופעות נוספות. במאמר זה תקבלו מידע על כאבי ברכיים וגם על הדרכים לטפל בהם.
לקריאת המאמר
לכו על זה
על הקשר ההדוק בין הליכה, כאבי ברכיים ו"מעגל הכאב" - כיצד הליכה ספורטיבית משפיעה על הברכיים, איך נוצרים הכאבים, ומה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב?
לקריאת המאמר
כאבים בפיקת הברך (כאב פטלו-פמורלי)
אם אתם מרגישים כאב במפרק שבין פיקת הברך לעצם הירך, אתם כנראה סובלים מכאב פטלו-פמורלי. קראו כיצד עבודה נכונה עם השרירים הסובבים את האזור תסייע לכם לשפר כאב זה ולמנוע את חזרתו.
לקריאת המאמר
סובלים בעקבות קרע של הרצועה הצולבת בברך
קרע ברצועה הצולבת הקדמית בברך נחשב לפציעת ספורט רצינית והוא עלול לקרות בכמה מצבים. לחצו וקבלו מידע מורחב על פציעה זו ועל הדרכים לטיפול בה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים ושינה
במידה ואתם סובלים מכאבי ברכיים, מכל סיבה שהיא, סביר להניח שאתם מרגישים את הכאבים גם בזמן השינה. במאמר זה תקבלו טיפים מצויינים לשינה טובה יותר גם אם הברכיים כואבות.
לקריאת המאמר
הדרך לשקם את קרע רצועות הברך
אחת מפציעות הספורט המוכרות ביותר היא קרע ברצועות הברך. מהן אפשרויות הטיפול השונות והאם ניתן לחזור לשגרת אימונים לאחר פציעה כזו?
לקריאת המאמר
קרע ברצועות הברך
איך נוצר קרע ברצועות הברך, ולמי זה יכול לקרות? האם ניתן לחזור לפעילות מלאה לאחר טיפול בכך? על זאת ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
דלקת ברכיים ואפוסתרפיה
מתמודדים עם דלקת בברכיים? קראו על הסיבות להופעת הדלקת, כיצד ניתן לזהות אותה, ועל הדרך בה תוכלו לחזור לתפקוד ואף לשפר את דפוסי ההליכה שלכם על מנת להימנע מדלקת נוספת בעתיד.
לקריאת המאמר
עודף משקל וכאבי ברכיים
כיצד קשורים ביניהם כאבי ברכיים ועודף משקל ואיך הם משפיעים אחד על השני? במאמר זה תקבלו אינפורמציה מעניינת על טיפול בבעיות ברכיים הקשורות לעודף משקל.
לקריאת המאמר
פגיעה ברצועות הברך
רצועות הברך ממלאות תפקיד חשוב מאוד בייצוב הברך ובאופן התנועה שלה. מתיחה או קריעה של אחת הרצועות תגרום לכאבים ולפגיעה ביציבות ובתנועת הגוף. קראו כיצד מטפלים ברצועות ברך פגועות ביעילות.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין
 

לחצו לשיתוף האתר:

מפת אתריצירת קשר כלליאיתור סניףתנאי שימוש ומדיניות; פרטיות ואבטחת מידעהגבלת אחריות והבהרה משפטיתמאמרים