הדרך לשקם את קרע רצועות הברך

קרע ברצועות הברך - מה זה אומר?

קרע באחת מרצועות הברך משמע פציעה רצינית. במהלך תהליך השיקום מומלץ להשתמש באפוסתרפיה, המסייעת רבות להפחתת הכאבים ולחזרה לשגרה

רצועות הברך (ACL, בלעז) שומרות על יציבות הברך מתנועות קדמיות מיותרות של השוק. ב-ACL נמצאים מליוני חיישנים המגיבים למתח ומשדרים מידע אל המוח. העברת המידע דרך מערכת העצבים למוח מאפשרת גיוס שרירים בתזמון נכון בכדי לשמור על היציבות של מפרק הברך.

קרע ברצועה הצולבת הקדמית משמעו פציעת ברך רצינית. זהו תרחיש אופייני בקרב ספורטאים חובבים ומקצוענים. לרוב הם קורעים רצועה כתוצאה מחבלה, תנועה סיבובית או נחיתה עם קריסה פנימה של הברך. כאשר הרצועה נקרעת, המוח מקבל פחות מידע, מכיוון שהחיישנים ב-ACL אינם משדרים עוד. עקב כך עולה חשיבות המידע שהמוח מקבל מהשרירים והגידים. למוח חסר חלק מהמידע לגבי תנועת הברך, ובמצב כזה הוא עלול לשגות בהפעלת השרירים סביב הברך.
קרע ב-ACL מאופיין בעיקר בחוסר יציבות של הברך שמוביל לירידה בפעילות הספורטיבית, חוסר שביעות רצון מתפקוד הברך ובטווח הרחוק גם שחיקה של הסחוס בברך.
נשים נוטות לקרוע רצועות בברך יותר מגברים, עקב מבנה ירכיים שונה ורגיש יותר לפגיעות.
רונית גלבר מספרת:
"נפצעתי בברך שמאל במהלך משחק כדורעף. קרעתי את הרצועה הצולבת (ACL) ואת שני המניסקוסים. הפציעה הייתה קשה וכל אורתופד שאליו הלכתי המליץ לי חד משמעית על ניתוח לשחזור הרצועה, אם ברצוני לחזור לספורט".

טיפול מסורתי ברצועת ברך קרועה נוסח זה שהוצע לרונית כולל ניתוח לשחזור הרצועה ושיקום האורך כחצי שנה בממוצע. הניתוח אמור להפחית כאב ונפיחות, להחזיר טווחי תנועה של הברך, לחזק שרירים סביב הברך ולשפר שליטה עצבית שרירית על ידי פיזיותרפיה ואפוסתרפיה.

כיצד אפוסתרפיה מסייעת לקרע ברצועות הברך?

אפוסתרפיה הוא טיפול חדשני ואפקטיבי במיוחד לשורה של כאבים בגב ובפלג הגוף התחתון. שיטה זו מאפשרת לסובל להפחית עומס ממפרקי עמוד השדרה, לתמוך בשרירים ולשפר את תפקודם ותיאומם, לשפר את היציבה ואת תפקוד מפרקי הגפיים התחתונות והגב ולהיטיב את חלוקת העומסים בגוף. את כל היתרונות הללו מביאה האפוסתרפיה בלי כל צורך בתרופות, ניתוחים או טיפולים פולשניים כואבים. הטיפול מתבסס על מערכת הליכה ייחודית בשם "נעלי אפוס". נעילתן והליכה בהן משפרות ומטמיעות תבניות תנועה רצויות. כאשר מדובר בקרע ברצועות הברך, האפוסתרפיה אידיאלית לשיפור השליטה השרירית שנפגעה כתוצאה מהקרע וחזרה לתפקוד הפונקציונלי של הברך של לפני הפציעה.
טיפול האפוסתרפיה מותאם אישית לכל מטופל, לאחר שהוא עובר הערכת פיזיותרפיסטים מומחים וניתוח הליכה קליני. לכל מטופל מותאמות "נעלי אפוס" והוא מתחיל להשתמש בהן ממש כפי שהשתמש בנעליו הרגילות, ללא צורך בתרגול מיוחד או הליכה שכל מטרתה הוא טיפולית. הצורה בה בנויות הנעליים משנות את תבניות התנועה, ולאורך הזמן השרירים לומדים לעבוד ולייצב בצורה תקינה.

"לאחר ארבעה חודשי טיפול שכללו אפוסתרפיה 4 פעמים בשבוע – יכולתי לחזור בהדרגה לפעילות ספורטיבית", מספרת רונית.

"השימוש במערכת היה חלק גדול מאוד בשיקום, מכיוון שהוא ליווה אותי בפעולות היומיומיות הבסיסיות שהיו מוגבלות בגלל כאבים ונפיחות, כמו הליכה למכולת, עמידה במטבח ואפילו קימה מכיסא. השימוש במערכת הקל על הכאבים בתפקודים אלו כבר מהיום הראשון של השיקום. בהמשך, השימוש במערכת נועד לצורך אימון השליטה השרירית מסביב לברך כדי למנוע "בריחות של הברך" בתפקודים היומיומיים ולאחר מכן בספורט. כיום אני משחקת כדורעף חופים, גולשת קייט, עושה סנובורד, רוכבת על אופניים, רצה וכמובן ממשיכה להשתמש בנעלי האפוס שלי כל יום".

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

טיפול בכאבי ברכיים
כאבי הברכיים מעיקים עליכם כבר זמן רב? קבלו מידע מורחב על אפשרויות הטיפול השונות הקיימות כיום, כדי שתוכלו לקבל החלטה נכונה על הדרך המתאימה לכם.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בריצה
מדוע ריצה מעוררת כאבי ברכיים? האם זה קורה לכולם? ובכן, כאבי ברכיים הינן אחת הפגיעות השכיחות והאופייניות בקרב אצנים. ישנם מספר גורמים לכאבי הברכיים. כאב ברך קדמי הינו הנפוץ ביותר. קראו על הגורמים וכיצד ניתן לטפל ולמנוע כאבי ברכיים בריצה
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה ובפעילות גופנית
מרבית כאבי הברכיים נובעים מעבודה לא נכונה של השרירים המייצבים של המפרק ושל מערכת העצבים השולטת בהם. קראו עכשיו על הגורמים וכיצד לטפל ולהמנע מכאבי ברכיים בהליכה או מאמץ.
לקריאת המאמר
כאב ברך קדמי
כאב ברך קדמי יהיה מורגש לרוב בעת כיפוף הברך בפעולות כגון עליה במדרגות או ישיבה ממושכת. חשוב לברר מהו הגורם לכאב ולטפל בו בהקדם. קראו על הגורמים לכאב ברך קדמי וכיצד התופעה ניתנת לטיפול.
לקריאת המאמר
טיפול רפואי בכאבי ברכיים
כאשר מופיעים כאבי ברכיים, מומלץ לא להזניח אותם ולטפל בהקדם. במאמר זה תוכלו להבין מהן הסיבות להופעת כאבים בברכיים וכיצד ניתן לטפל בכאבים אלו ובכך לשפר משמעותית את איכות חייכם.
לקריאת המאמר
נזק למיניסקוס
נזק למיניסקוס משפיע באופן מיידי על התפקוד היום-יומי וכדאי מאוד לטפל בו על מנת שלא תחול החמרה נוספת. קראו על הטיפול המותאם אישית, שיסייע לכם לחזור לשגרה ולפעילות להן אתם רגילים.
לקריאת המאמר
שיקום אחרי ארטרוסקופיה של הברך
אם אתם עומדים לפני תהליך ארטרוסקופיה או שאתם כבר אחרי, כדאי ללמוד ולהבין את תהליך השיקום הנדרש. במאמר זה תקבלו מידע על תהליך הארטרוסקופיה וגם על דרכי השיקום האפשריות.
לקריאת המאמר
ניתוח החלפת ברך
סובלים מבעיות ברכיים וצריכים להחליט לגבי ניתוח החלפת ברך?מתי נדרש ניתוח זה ומה כרוך בתהליך? לחצו וקראו על מהלך זה, ועל מה שקורה אחריו.
לקריאת המאמר
טיפול בבעיות ברכיים
מפרק הברך הוא אחד הגדולים והחשובים בגוף האדם ועם הזמן הוא נוטה להישחק מסיבות שונות, מה שגורם לכאבים ולתופעות נוספות. במאמר זה תקבלו מידע על כאבי ברכיים וגם על הדרכים לטפל בהם.
לקריאת המאמר
לכו על זה
על הקשר ההדוק בין הליכה, כאבי ברכיים ו"מעגל הכאב" - כיצד הליכה ספורטיבית משפיעה על הברכיים, איך נוצרים הכאבים, ומה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב?
לקריאת המאמר
כאבים בפיקת הברך (כאב פטלו-פמורלי)
אם אתם מרגישים כאב במפרק שבין פיקת הברך לעצם הירך, אתם כנראה סובלים מכאב פטלו-פמורלי. קראו כיצד עבודה נכונה עם השרירים הסובבים את האזור תסייע לכם לשפר כאב זה ולמנוע את חזרתו.
לקריאת המאמר
סובלים בעקבות קרע של הרצועה הצולבת בברך
קרע ברצועה הצולבת הקדמית בברך נחשב לפציעת ספורט רצינית והוא עלול לקרות בכמה מצבים. לחצו וקבלו מידע מורחב על פציעה זו ועל הדרכים לטיפול בה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים ושינה
במידה ואתם סובלים מכאבי ברכיים, מכל סיבה שהיא, סביר להניח שאתם מרגישים את הכאבים גם בזמן השינה. במאמר זה תקבלו טיפים מצויינים לשינה טובה יותר גם אם הברכיים כואבות.
לקריאת המאמר
קרע ברצועות הברך
איך נוצר קרע ברצועות הברך, ולמי זה יכול לקרות? האם ניתן לחזור לפעילות מלאה לאחר טיפול בכך? על זאת ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
דלקת ברכיים ואפוסתרפיה
מתמודדים עם דלקת בברכיים? קראו על הסיבות להופעת הדלקת, כיצד ניתן לזהות אותה, ועל הדרך בה תוכלו לחזור לתפקוד ואף לשפר את דפוסי ההליכה שלכם על מנת להימנע מדלקת נוספת בעתיד.
לקריאת המאמר
עודף משקל וכאבי ברכיים
כיצד קשורים ביניהם כאבי ברכיים ועודף משקל ואיך הם משפיעים אחד על השני? במאמר זה תקבלו אינפורמציה מעניינת על טיפול בבעיות ברכיים הקשורות לעודף משקל.
לקריאת המאמר
פגיעה ברצועות הברך
רצועות הברך ממלאות תפקיד חשוב מאוד בייצוב הברך ובאופן התנועה שלה. מתיחה או קריעה של אחת הרצועות תגרום לכאבים ולפגיעה ביציבות ובתנועת הגוף. קראו כיצד מטפלים ברצועות ברך פגועות ביעילות.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין
 

לחצו לשיתוף האתר:

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - מאמריםכאבי גב - מאמרים