שיקום לאחר פציעות ספורט

פעילות גופנית היא חלק מאורח חיים בריא ונכון. אולם, ישנם רבים העוסקים בפעילות גופנית באופן מקצועי וגם באופן תדיר, כשבמקרים מסוימים מדובר בפעילות מאומצת במיוחד. פציעות ספורט אצל אלה העוסקים בכך באופן קבוע נחשבות לנפוצות מאד לצערנו. הן יכולות להופיע באזורים שונים בגוף וגם בעוצמות שונות. במקרים מסוימים הן מלוות בכאב עצום ומונעות מהספורטאי לנוע בחופשיות ולהמשיך לעסוק בספורט.
שיקום לאחר פציעות ספורט מלווה בטיפולים שונים, המותאמים באופן ישיר אל הספורטאי עצמו ובהתאם לפציעות שמהן הוא סובל.

מהן הסיבות לפציעות ספורט

פציעות ספורט למיניהן, כמו מתיחות שריריות, בעיות בגידים, קרעים בסחוסים הפנים-מפרקיים (מניסקוס, לברום) ועוד. פציעות אלה נפוצות בעיקר באוכלוסייה העוסקת בספורט, ואלה אף מאיצות עם השנים, בעקבות השינויים הניווניים הטבעיים שמתרחשים בגוף.
הסיבות לפציעות ספורט, שפעמים רבות קשורות במאמץ יתר של השריר, יכולות להיות רבות ושונות. במקרים מסוימים הסיבה נעוצה בגילו של הספורטאי, כלומר, ככל שהוא מבוגר יותר סיכוייו להיפצע גבוהים יותר ובמקרים אחרים חוסר בחימום הגוף לפני הפעילות הגופנית וגם פציעות קודמות, שעשויות להוביל לפציעות ספורט נוספות. סוג הפציעות יכול גם הוא להיות מגוון מאד. אלו יכולות להיות פציעות קלות כמו מתיחה של שריר או נקע בקרסול, ואלו יכולות להיות פציעות של פגיעה ישירה במפרק, בעצב ואפילו בחוט השדרה. הטיפול בפציעות ספורט, כחלק משיקומו של הספורטאי, נקבע בהתאם לגילו, בהתאם למידת ומיקום הנזק וכן גם בהתאם לחומרתו.

מי בדרך כלל סובל מבעיות אלה? מתי יש לתת עליהן את הדעת – ולא להתייחס אליהן כאל "כאב שיחלוף"?

במקרים בהם מדובר באוכלוסיה העוסקת בספורט באופן קבוע – הן חובבני והן מקצועי – יש להיוועץ עם הגורמים המקצועיים מיד עם הופעת הכאב ואי הנוחות, ולא להמתין – על מנת למנוע התדרדרות והפסקת פעילות. במקרים רבים, נכון יהיה לפנות לפיזיותרפיסט המבין בספורט ולבחון איתו את כלל המכלול של צורת האימון, את תנאי האימון, כגון סוג הנעליים – וזאת כדי לשמור על חיזוק מערכת השליטה העצבית מסביב למפרקים, וכן לדאוג לשיקומה לאחר הפציעה".

שיקום לאחר פציעות ספורט

כיצד מתבצע השיקום

"הטיפולים מוצעים בהתאם לדרגת החומרה של הבעיה. בדרך כלל, נהוג להתחיל מהאופציה השמרנית והלא פולשנית: פיזיותרפיה, אפוסתרפיה, הידרותרפיה, פעילות גופנית מותאמת וכדומה. ניתן במידת הצורך לשלב טיפולים תרופתיים בנוגדי כאבי גב ונוגדי דלקת (NSAIDS), על פי עצת הרופא. כאשר טיפולים אלה אינם מספיקים, ניתן לשקול זריקות שונות של נוגדי דלקת וכאב, כגון סטרואידים, לצד חומרים אחרים. כאשר מוצו האופציות השמרניות יש לשקול את האופציה הניתוחית.
חשוב לציין שהטיפולים השמרניים מהווים מרכיב חשוב לא רק בשלבים הראשונים של המחלה, אלא גם כשיקום לפני ואחרי ניתוח להחלפת מפרקי הברך או הירך, כריתת מניסקוס ושחזור רצועות.
חיזוק מערכת השליטה העצבית סביב המפרק יכול לתרום רבות לשיקומו המלא של החולה לאחר ניתוח.

אודות אפוסתרפיה

אפוסתרפיה הינה שיטת טיפול שפותחה בישראל על ידי ד"ר אבי אלבז וד"ר עמית מור, רופאים וחוקרים בתחום השיקום האורתופדי וברפואת ספורט. השיטה מבוססת על שימוש במערכת הליכה ייחודית אשר מאפשרת למטפל להתאים את העומסים בצורה מיטבית בשרשרת המפרקים המשתתפים בהליכה:

ולאמן את השרירים לתפקוד נכון יותר, בגלל המאפיינים הייחודיים מאוד של המערכת, אשר מאפשרת אימון פונקציונלי. במילים פשוטות יותר: החולה משתמש במערכת בביתו כשעה ביום, במהלך התפקוד הרגיל היומיומי שלו, ובאמצעותה הוא משיג חזרות רבות בתרגול במערכת, תוך כדי פיחות בכאב המפרקים – ובכך אנו מקבלים היענות גבוהה לטיפול.
מכיוון שהמטופל משתמש במערכת על בסיס יומיומי, הוא משיג בכך חזרתיות רבה בתרגול.
המערכת העצבית-שרירית משתכללת ומשתפרת – והלכה למעשה המטופל מרגיש שיפור באיכות ההליכה שלו ובתפקוד, לרוב לאחר מספר חודשים של שימוש במערכת.
כ-85 אחוזים מהמטופלים באפוסתרפיה מדווחים על הפחתה בכאב תוך חמישה שבועות של טיפול, וכ-88 אחוזים מהם מדווחים על שיפור תפקודי במפרק המטופל.

מוזמנים לקרוא בנוסף: טיפול בכאבי ברכיים | כאבי גב תחתון

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

נעלי אפוס – איך זה עובד?
בשנים האחרונות אפשר לראות ברחבי הארץ אלפי ישראלים שהולכים עם נעליים מיוחדות ובולטות למראה שזכו לכינוי "נעלי אפוס", איך זה עובד?
לקריאת המאמר
שיקום לאחר החלפת מפרק הברך או הירך
ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך נחשב ניתוח גדול אשר מטרתו העיקרית היא שיפור איכות החיים. שיקום אחרי החלפת מפרק הברך או הירך בעזרת אפוסתרפיה
לקריאת המאמר
שיקום מפרק ברך וירך
ניתוח החלפת מפרק ברך או מפרק ירך הוא עניין רציני וכך גם השיקום ממנו. כדי להבטיח שיקום יעיל, מומלץ להתנסות באפוסתרפיה
לקריאת המאמר
בעיות אורתופדיות
טיפול אפוסתרפיה מיועד לסייע לסובלים מכאבים שמקורם בעיות אורתופדיות בגב או בברכיים. הטיפול הוכח מחקרית וקלינית כיעיל בכאבי ברכיים וכאבי גב.
לקריאת המאמר
ארגונומיה ואפוסתרפיה
אורח החיים המודרני מביא אותנו לשהות הרבה שעות בישיבה. בעבודה רבים מאיתנו יושבים שעות ארוכות, בבית אנו יושבים על המחשב ומול הטלוויזיה.
לקריאת המאמר
סובלים אך לא מטפלים
סקר חדש קובע, רוב המבוגרים סובלים מכאבי גב וכאבי ברכיים כרוניים, אך כמעט חצי מהם מזניח את הבעיה.
לקריאת המאמר
סובלים מכאבים בחורף?
בחורף, כשקר, אנשים רבים סובלים יותר מכאבי מפרקים זה הזמן מצוין לבוא אלינו לביקורת ולקבל ייעוץ מותאים אישית
לקריאת המאמר
לפני ואחרי ניתוח החלפות מפרקים
כאשר מחליטים על ניתוח להחלפת מפרק, חשוב ביותר להתייחס לשיקום המטופל על מנת להבטיח שיפור באיכות החיים
לקריאת המאמר
אפוסתרפיה בקרב אנשים הסובלים מכאב גב תחתון כרוני שאינו ספציפי
מטרת המחקר לבחון את ההשפעה של טיפול אפוס על מדדי כאב, תפקוד, איכות חיים ומדדי הליכה
לקריאת המאמר
אפוסתרפיה וספורט
אפוסתרפיה הינה שיטת טפול שפותחה בישראל והיא מומלצת לשיקום לאחר פציעות ספורט
לקריאת המאמר
Life questionnaires in AposTherapy
The use of pain, function and quality of life questionnaires in AposTherapy
לקריאת המאמר
תופעות לוואי
תופעות הלוואי של הטיפול הינן מועטות והפיכות ויכולות להתבטא בעייפות והתכווצות שרירים
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין
 

לחצו לשיתוף האתר:

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - מאמריםכאבי גב - מאמריםכאבי רגלייםפציעות ספורט – המדריך המלא