סובלים בעקבות קרע של הרצועה הצולבת בברך

 
קרע ב- ACL מאופיין בעיקר בחוסר יציבות של הברך שמוביל לירידה בפעילות הספורטיבית, חוסר שביעות רצון מתפקוד הברך בטווח הקרוב ושחיקה של הסחוס בברך בטווח הרחוק.
הטיפול השמרני לאחר קרע ברצועה הצולבת ולאחר ניתוח לשיחזור הרצועה הצולבת חשוב ביותר משום שהמערכת העצבית-שרירית חייבת ללמוד לקחת את תפקיד הרצועה הקרועה. השיקום אורך מספר חודשים (ממוצע של כ-6 חודשים) וכולל: הפחתת כאב ונפיחות, החזרת טווחי תנועה של הברך, חיזוק שרירים סביב הברך ושיפור שליטה עצבית שרירית על ידי אפוסתרפיה ופיזיותרפיה.
אפוסתרפיה אידיאלית לשיפור השליטה השרירית שנפגעה כתוצאה מהקרע, וחזרה לתפקוד הפונקציונלי של הברך של לפני הפציעה.

מהי הרצועה הצולבת בברך?

הרצועה הצולבת הקדמית (ACL) הינה אחת משתי הרצועות הצולבות בברך ומחברת את עצם הירך (פמור) לעצם השוק (טיביה). ה-ACL מורכבת מ-2 קבוצות של רצועות, אשר כל אחת מהן נמתחת במצב שונה (כיפוף או יישור).
תפקיד ה-ACL הוא לשמור על יציבות הברך למנוע תנועה קדמית מיותרת של השוק. ב-ACL נמצאים מליוני חיישנים המגיבים למתח בו ומשדרים מידע זה אל המוח. בעקבות העברת המידע דרך מערכת העצבים למוח, מתרחש גיוס שרירים בתזמון נכון בכדי לשמור על היציבות של מפרק הברך. כאשר הרצועה נקרעת, המוח מקבל פחות מידע כיוון שהחיישנים ב- ACL אינם משדרים עוד. לפיכך עולה חשיבות המידע שהמוח מקבל מהשרירים והגידים. זו גם הסיבה שאם רצועה קרועה שוחזרה בניתוח עדיין יש צורך בשיקום ייסודי כיוון שהרצועה שהושתלה אינה מכילה חיישנים ולמוח חסר חלק מהמידע לגבי תנועת הברך. כאשר למוח חסר מידע לגבי תנועת הברך הוא עלול לשגות בהפעלת השרירים סביב הברך.

קרע ברצועה הצולבת בברך

קרע ברצועה הצולבת הקדמית משמעו פציעת ברך רצינית האופיינית לספורטאים חובבים ומקצוענים בדרך כלל לצעירים שבחבורה.. הפציעה נגרמת כתוצאה מחבלה, תנועה סיבובית או נחיתה עם קריסה פנימה של הברך (במנח של X), בדרך כלל בזמן ביצוע האטה. בפציעות שמערבות מגע, כגון שחקן שנתקל בשחקן אחר, הפציעה יכולה להיגרם מלחץ צידי על הברך (valgus stress), חבלה סיבובית או יישור יתר של הברך. בדרך כלל בזמן הפציעה יש כאב חזק והספורטאי אינו יכול לחזור לפעילות. בגלל שמדובר ברצועה תוך מפרקית ישנו דימום אשר גורם לנפיחות תוך מספר שעות בודדות.
 
קרע של ה-ACL יכול להתרחש במגוון של פעילויות ספורט ובעיקר באילו הכוללות שינויי כיוון רבים. נשים נוטות להיפצע יותר מגברים וזאת משום מבנה הברכיים הנוטה יותר לרגלי X. קרע ב- ACL מאופיין בעיקר בחוסר יציבות של הברך שמוביל בטווח הקרוב לירידה בפעילות הספורטיבית, חוסר שביעות רצון מתפקוד הברך ובטווח הרחוק לשינויים שחיקתיים בברך. ב-50% מהקרעים ב-ACL נמצא גם קרע במניסקוס, כאשר במקרים אקוטים המניסקוס החיצוני (לטרלי) הוא השכיח להיפגע.כמו כן ישנו המונח הידוע ""Unhappy triad או terrible triad"" אשר מתאר קרע של ה-ACL יחד עם המניסקוס המדיאלי או הלטרלי והרצועה הפנימית-צידית (MCL). בדרך כלל קרע ב-ACL מערב נזקים נוספים לרקמות אחרות בברך.

סובלים בעקבות קרע של הרצועה הצולבת בברך?

אפוסתרפיה יכולה לעזור גם במניעת ניתוח וגם בשיקום!

יתרונות הטיפול:

 • הפחתת כאב והעלאת תפקוד ואיכות חיים
 • החזרת טווחי התנועה של הברך
 • הפחתת עומסים מהמפרקים והקניית תבנית תנועה נכונה
 • חיזוק שרירים המייצבים סביב הברך ושיפור שליטה עצבית
 • מומלץ ע”י אורטופדים ופיזיוטרפיסטים
 • הוכח מחקרית
 • מותאם לך אישית

למי מתאים הטיפול?

 • אם כבר ניסית הכל – משככי כאבים, תרגילים, זריקות ושום דבר לא ממש עזר
 • אם קשה לך לבצע פעילויות יומיומיות – לעלות במדרגות, ללכת, להתיישב
 • אם אתה רוצה טיפול טבעי, בטיחותי, ללא תופעות לוואי
 • אם המליצו לך על ניתוח ברך, ואתה מעוניין להאיץ את קצב ואיכות השיקום שאחרי
 • אם אתה רוצה לחזור לעשות את הדברים שאתה אוהב, בוא לאפוסתרפיה
 

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

לשיחה וייעוץ מהצוות הרפואי
התקשרו כוכבית 2767*
או כתבו לנו:
    


לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין
 

לחצו לשיתוף האתר:

מפת אתריצירת קשראיתור סניףתנאי שימוש ומדיניותהגבלת אחריות והבהרה משפטיתמאמרים