קרע במיניסקוס: יש פתרון לכאב

קרעים במיניסקוס הינם סיבה נפוצה לכאבי ברכיים. טיפול האפוסתרפיה מאפשר לפתור את הבעיה בתהליך מהיר וללא התערבות כירורגית

סיבה נפוצה לכאבי ברכיים הינה קרעים במיניסקוס (אשר נקרא בעברית "סהרון", בשל צורתו). מדובר בחלק טבעי, כמעט בלתי נפרד, מתהליך ההזדקנות של הברך. מחקרים מראים כי קרוב ל-50% מהאנשים בגילאי ה-60 ומעלה סובלים מקרעים במיניסקוס. בגילאים צעירים יותר יש הסובלים מהבעיה עקב פציעה בפעילות גופנית (למשל: תנועה סיבובית שמתרחשת בנחיתה לא מוצלחת בעת משחק כדורגל, כדורסל או נפילה בסקי).

המיניסקוס נמצא בתוך הברך ועשוי מרקמת סחוס. הוא משפר את ההתאמה בין חלקי הברך ומתפקד גם כבולם זעזועים. בשל העומס הרב אשר מופעל על איזור הברכיים הוא עלול להקרע. מכיוון שעובי המיניסקוס הולך ופוחת עם הגיל, אצל אנשים מבוגרים, מספיק עומס קטן על מנת לגרום לקרע שלו. הקרע במיניסקוס יכול לגרום לכאבים עזים ולעתים גם לנפיחות באיזור. בחלק מהמקרים הוא גורם גם להגבלה בתנועה ולרעשים (קליקים) בזמן התנועה. יש לציין שהמניסקוס עצמו כמעט שאינו מכיל חיישני כאב, והכאב נובע בעיקרו מהתכווצות ורגישות השרירים והגידים מסביב למפרק ומנפיחות ורגישות של רקמות נוספות.

המטרה: להקל על הכאבים ולשפר את התפקוד

על כאבים שמקורם בבעיות במיניסקוס ניתן להקל זמנית בעזרת תרופות אנטי-דלקתיות וקירור הברך בזמן הכאבים. אך כדי להקל על הכאבים באופן קבוע ולשפר את התפקוד בטווח הארוך – יש לשפר ולחזק את עבודת השרירים באיזור. ככל שהשרירים חזקים ופועלים בצורה מתואמת יותר, כך פוחת העומס על האיזור ורמת הכאבים ותדירותם יורדת.

משימה זו יכולה להתבצע ביעילות באמצעות  טיפול באפוסתרפיה. האפוסתרפיה מסייעת בהפחתת העומסים של המפרק ובשיפור עבודת השרירים סביבו. באמצעות השיטה ניתן לפזר ולהסיט את העומסים מהאיזור הפגוע וכן לתרגל את השליטה בשרירים ואת השליטה העצבית סביב המפרק. התרגול הקבוע מאפשר לשרירים המייצבים את הברך להשתקם ולתת לברך תמיכה וחלוקת עמוסים טובה ונכונה יותר. תנאי פעילות אלו טובים יותר לברך ומאפשרים ירידה של הנפיחות. בצורה זו השרירים המייצבים מתחזקים וחוזרים לתפקוד במהרה (כ-85% ממטופלי האפוסתרפיה דיווחו על הקלה משמעותית תוך מספר שבועות בלבד).

הטיפול באפוסתרפיה מותאם אישית לכל מטופל. המטופל עובר בדיקה קלינית מלאה של פיזיותרפיסטים מומחים, העורכים לו ניתוח הליכה ממוחשב ומדידה ממוחשבת של הכאב והמצב התפקודי. בעזרת התוצאות מכוונת למטופל מערכת הליכה אישית הכוללת זוג נעליים מיוחדות ויחידות ביומכניות המחוברות תחתן. הטיפול נבנה בהתאמה למצבו, למטרותיו וליכולתו הפיזית – וגם מתקדם בקצב האישי שלו. הפחתת הכאב וחיזוק השרירים שנחלשו, החזרת טווחי התנועה הנכונה של הברך, הפחתת העומסים, שיפור השליטה העצבית וכו' מאפשרים לשפר את איכות החיים ואולי אף לחזור ולבצע פעילות גופנית.

 

כותרת ביניים:  "יום אחד אמרתי: וואו, לא כואב לי"