סובלים מכאבי ברכיים בעקבות שחיקת סחוסים? יש טיפול לכאבים

אלפי מטופלים מעידים - “אפוסתרפיה מפחיתה כאב ומשפרת תפקוד ואיכות חיים”

יתרונות הטיפול:

 • הפחתת כאב והעלאת תפקוד ואיכות חיים.
 • החזרת טווחי התנועה של הברך.
 • הפחתת עומסים מהמפרקים והקניית תבנית תנועה נכונה.
 • חיזוק שרירים המייצבים סביב הברך ושיפור שליטה עצבית.
 • מומלץ ע”י אורטופדים ופיזיוטרפיסטים.
 • הוכח מחקרית.
 • מותאם לך אישית.
 
ד"ר עמית מור אצל פרופ' קרסו

למי מתאים הטיפול?

 • אם כבר ניסית הכל – משככי כאבים, תרגילים, זריקות
  ושום דבר לא ממש עזר.
 • אם קשה לך לבצע פעילויות יומיומיות – לעלות במדרגות,
  ללכת, להתיישב.
 • אם אתה רוצה טיפול טבעי, בטיחותי, ללא תופעות לוואי.
 • אם המליצו לך על ניתוח ברך, ואתה מעוניין להאיץ את קצב ואיכות השיקום שאחרי.
 • אם אתה רוצה לחזור לעשות את הדברים שאתה אוהב,
  בוא לאפוסתרפיה
 
ד"ר גבי גולן מספר כיצד אפוסתרפיה עזרה לו

 • בעיות ברכיים? אפוסתרפיה מסיטה עומסים במפרק הברך תוך הפחתת כאב בתפקוד.
 • אפוסתרפיה משפרת את עבודת השרירים סביב המפרק תוך הטמעה של תבניות תנועה נכונות.
 • הסטת העומסים ושיפור עבודת השרירים מתאפשרים על ידי הליכה במערכת הליכה ייחודית הנקראת מערכת אפוס.
 • הסטת העומס מהמקום הפגוע ושיפור שליטת השרירים על תנועת הרגל משפרים את יכולתם של המטופלים לבצע תנועה נכונה. כך קורה ש- 85% ממטופלי אפוסתרפיה מדווחים על הפחתה משמעותית בכאב*.

שחיקת סחוס (אוסטאוארתריטיס) היא אחד הגורמים הנפוצים ביותר לבעיות מפרקים, ולבעיות של כאבי ברכיים במיוחד. התופעה נפוצה בעיקר בגילאי 60 ומעלה, אצל אנשים שעוסקים בפעילות ספורטיבית מאומצת או אצל מי שעבר פגיעה בברך כגון קרע ברצועה או מניסקוס וסובלים מבעיות של כאבים בברכיים.
הסחוס מצפה את קצות העצמות בתוך כל מפרק בגוף, ותפקידו בין השאר שמירה על תנועה חלקה של העצמות במפרק. שחיקת סחוס נפוצה מאוד בברכיים, אולם היא מופיעה גם במפרקים נוספים בגוף.
תהליך אוסטאוארטריטיס הוא טבעי ומתקדם עם השנים. במקרים רבים שחיקת הסחוס קיימת במפרק ללא כל כאב או סימפטומים אחרים. אך לעיתים, כתוצאה משחיקת הסחוס וגירוי של כאב במפרק הגוף מתגונן ע"י כיווץ שרירים. עקב עבודת השרירים הבלתי מאוזנת סביב המפרק נוצר עומס גדול יותר על המפרק הפגוע. לאורך הזמן משתנה תבנית עבודת השרירים ופוגעת במפרק וכך נוצר תהליך של כדור שלג בו עבודת השרירים הלא תקינה פוגעת במפרק מה שגורם להחמרת הכאב והמגבלה המובילים להמשך ההתגוננות של הגוף המתבטאת שוב בהמשך עבודת שרירים לקויה ובצורך של חיזוק ברכיים.

הטיפול באפוסתרפיה מותאם אישית לכל מטופל בהתאם לתוצאות הערכה קלינית מלאה, ניתוח הליכה ממוחשב ומדידה ממוחשבת של הכאב והמצב התפקודי. אלו מבוצעים ע"י פיזיותרפיסטים מומחים לאפוסתרפיה.ייחודו של הטיפול בכך שהוא מתבצע באופן עצמאי ע"י המטופל, תוך כדי פעילות שגרתית, בבית, במשרד וכו'.
למבנה הברכיים השפעה רבה על אוסטאוארטריטיס ועל מפרק הברך, אך היא יכולה להיגרם גם בשל פציעות, עודף משקל וסיבות נוספות. מחקרים מראים כי אין קשר ישיר בין מצב הסחוס לבין מידת הכאב. ייתכן כי אצל אדם מסויים תתגלה בצילום הרנטגן שחיקת סחוס משמעותית והוא אינו סובל מכאבים, ולעומתו אדם שהסחוס אצלו במצב כמעט תקין והוא סובל מכאב משמעותי ומפגיעה בתפקוד הרגיל. ההסבר נעוץ בגורמים הנוספים המעורבים בפעילות הלא תקינה של המפרק, ובעיקר בעבודת שרירים לא מתואמת ובעומסי יתר במפרק.
כאבי המפרקים הנגרמים במצב של שחיקת סחוסים (אוסטאוארטריטיס) פוגעים באיכות החיים של אנשים הסובלים ממנה ומקשים לבצע פעולות יומיומיות כגון עמידה, הליכה, עליה וירידה במדרגות או פעילות ספורטיבית. כאמור, שחיקת הסחוס מהווה רק אחד מהגורמים האפשריים לכאב במפרק הברך וחשובים לא פחות ממנה בהקשר זה חוסר השליטה השרירית וחלוקת העומס על החלקים הפגועים במפרק. ניתן לטפל במפרקים, להפחית את הכאב ולשפר את התפקוד כאשר מטפלים במקורות כאב אלו, שהם עומס יתר במפרק ועבודת שרירים לא מתואמת (כתוצאה משליטה עצבית–שרירית לקויה).
אפשרויות הטיפול בבעיות אוסטיאוארתריטיס כוללות כאמור טיפול אפוסתרפיה, פיזיותרפיה, שימוש בתרופות אנטי דלקתיות וזריקות שניתנות על ידי רופא במצבים אקוטיים. במקרים בהם הטיפול השמרני והתרופתי אינו מביא לשיפור משמעותי ברמת הכאב והתפקוד של המטופל, יש מקום לשקול פנייה להליך כירורגי.

אוסטיאוארתריטיס ואפוסתרפיה
כאמור, השרירים סביב המפרקים נוטים להיחלש במקביל לתהליך שחיקת הסחוס, ולעבוד בצורה לא מתואמת. כתוצאה מכך, נגרם עומס יתר במפרק וכאב אשר מוחרף בתהליך של "מעגל קסמים", כאשר תהליך השחיקה משבש את עבודת השרירים ולהיפך. שיבוש עבודת השרירים מתבטא לעיתים קרובות בצליעה בעת ההליכה. גם צליעה שנראית קטנה כלפי חוץ יכולה ליצור עלייה משמעותית בעומס על האיזור הפגוע בברך. הטיפול המתאים למצב זה הוא הסטת העומסים מהמקומות הפגועים במפרקים במטרה להפחית כאב ולאפשר לגוף להתפנות ללמוד מחדש להפעיל את השרירים בצורה נכונה ומתואמת. אלו בדיוק דרכי הטיפול שאפוסתרפיה מציעה. אפוסתרפיה הוכחה מחקרית כיעילה בטיפול באנשים הסובלים משחיקת סחוסים בברכיים (אוסטיאוארתריטיס) ומכאבי גב אפוסתרפיה מאפשרת לסובלים משחיקת סחוסים לחזור לעצמם!

* Independent telephone survey conducted by network research in Nov.2009 amongst 150 Apos Therapy patients in UK