תשובות לשאלות נפוצות

מהי אפוסתרפיה?

אפוסתרפיה היא גישה טיפולית מוכחת מחקרית המפחיתה כאב ומשפרת תפקוד עבור חולים הסובלים משחיקת סחוסים (אוסטיאואריתריטיס) של הברך ומכאבי גב. הטיפול הייחודי, שפותח על ידי רופאים ישראלים אינו תרופתי ואינו פולשני ומבוסס על הקנייה והטמעה של תבניות תנועה נכונות. הטמעת תבניות התנועה מתאפשרת באמצעות הסטת עומסים ו"חינוך" מחודש של השרירים סביב המפרק , כך שמתקבלת עבודת שרירים מתואמת ונכונה, ללא כאב. אפוסתרפיה כוללת אבחון מקיף ובו אבחון הליכה ממוחשב ובדיקה קלינית על ידי אפוסתרפיסט – פיזיותרפיסט מומחה אפוסתרפיה, מערכת אפוס מותאמת אישית ותוכנית טיפול ומעקב ארוכת טווח.

אפוסתרפיה משתלבת לחלוטין בשגרה היום יומית ובאמצעותה חווים המטופלים הקלה מתמדת בכאב וחזרה לשיגרה.

איך מתבצע הטיפול באפוסתרפיה?

הטיפול מתחיל בבדיקת יעוץ והתאמה הכוללת אבחון הליכה ממוחשב, בדיקה קלינית על ידי אפוסתרפיסט-פיזיותרפיסט מומחה אפוסתרפיה, וביצוע אומדני כאב, תפקוד ואיכות חיים. מטרת הבדיקה הראשונית היא ללמוד באופן יסודי את תבנית ההליכה הייחודית של כל מטופל, ואת הקשר שלה לכאב עליו הוא מדווח.

בהתבסס על ממצאי הבדיקות, מותאמת למטופל מערכת אפוס אישית ותוכנית טיפול לביצוע יומיומי.

השלב השני הוא ביצוע עצמאי יומיומי של תוכנית הטיפול על ידי המטופל, במשך כשעה ביום, תוך כדי פעילות שגרתית.

כעבור מספר שבועות מוזמן המטופל להגיע לבדיקת המעקב הראשונה. הבדיקה כוללת ביצוע חוזר של אבחון הליכה ממוחשב, בדיקה קלינית ואומדני כאב ותפקוד. בהתאם לתוצאות הבדיקות, מחליט האפוסתרפיסט – פזיותרפיסט מומחה אפוסתרפיה כיצד לקדם את הטיפול בהתאם לצרכיו של המטופל, לדוגמא – כוונון מחדש של מערכת אפוס, עדכון תוכנית טיפול, קביעת יעדי טיפול מעודכנים ועוד.

לצפייה בסרטון המתאר את תהליך הייעוץ וההתאמה במרכזי אפוסתרפיה:

לחצו כאן

תוך כמה זמן מורגש שיפור?

השיפור במצבו של המטופל תלוי בגורמים שונים ומשתנה מאדם לאדם. לדוגמה – סוג הכאב, משך הזמן שהאדם סובל ממנו, מקור הכאב ועוד. עם זאת, הניסיון באפוסתרפיה וכן הנתונים המחקריים מראים כי הפחתת הכאב מתרחשת זמן קצר אחרי תחילת הטיפול.
חלק גדול ממטופלי אפוסתרפיה חשים הקלה בכאב כבר בבדיקת הייעוץ וההתאמה, בזמן ההתנסות הראשונה עם מערכת אפוס המותאמת להם אישית.

לאחר מספר שבועות של אפוסתרפיה, מדווחים רוב המטופלים על הקלה משמעותית בכאב, ועל שיפור בתפקוד ובאיכות החיים. אחרי תקופת זמן של כחודשיים-שלושה, 85% מהמטופלים חשים הקלה משמעותית בכאב גם בזמן שבו הם אינם משתמשים במערכת אפוס, והודות לכך איכות חייהם משתפרת.

האם אפוסתרפיה בטוחה?

כן, אפוסתרפיה היא טיפול בטוח. הניסיון הקליני והמחקרי מראים כי תופעות הלוואי הן מינימליות, הפיכות ואינן שכיחות ועשויות לבוא לידי ביטוי בעייפות קלה ובהתכווצויות שרירים. במקרים הנדירים בהם מרגיש המטופל תופעות לוואי הן חולפות במהירות עם התקדמות הטיפול. אפוסתרפיה אינה פולשנית ואינה תרופתית. 

האם אפוסתרפיה מוכחת מחקרית?

בהחלט. מחקרים שונים שהתפרסמו לאחרונה בעיתונות הרפואית הוכיחו במפורש כי אפוסתרפיה מפחיתה כאב, משפרת תפקוד, מעלה איכות חיים ומשפרת מדדי הליכה אצל חולי אוסטיאואריתריטיס – שחיקת סחוסים. כמו כן הוכחה הפחתה משמעותית בעוצמת כאבי הגב אצל אנשים הסובלים מכאבי גב תחתון כרוניים לא ספציפיים. סקר חיצוני שבוצע על ידי מכון ברנדמן בקרב מטופלי אפוסתרפיה המטופלים בממוצע כשנה, מצא כי 86% מהם אינם נוטלים משככי כאבים ו 83% מהם סברו כי הטיפול ענה על ציפיותיהם.  ניתן לעיין במחקרים נוספים תחת הקטגוריה: "מחקרים רפואיים" ב"מידע לקהל המקצועי" שבאתר.

מי מנהל את הטיפול באפוסתרפיה?

אפוסתרפיסטים – פיזיותרפיסטים מומחים לאפוסתרפיה מנהלים את הטיפול באפוסתרפיה.

הכשרתו של פיזיותרפיסט מוסמך להיות לאפוסתרפיסט-מומחה אפוסתרפיה,  אורכת מספר חודשים וכוללת לימודים עיוניים, התנסות קלינית והנחייה ממושכת של אפוסתרפיסטים בכירים.

מה הופך את אפוסתרפיה לגישה רפואית יעילה ומועילה לאנשים הסובלים מכאבי ברכיים?

אפוסתרפיה מותאמת אישית לצרכיו ולמצבו של כל מטופל, ונותנת מענה לצרכים אילו. תהליך הטיפול מתחיל באבחון מלא של התנועה, אומדן רמת הכאב ובדיקת מגבלות התפקוד היומיומיות. אבחון מעמיק זה עומד בבסיס תוכנית טיפולים אישית שהיא קלה לביצוע, משתלבת בשגרת היומיום ודורשת רק כשעה מזמנו של המטופל.

מערכת ההליכה של אפוסתרפיה, המותאמת אישית למטופל, מאפשרת לגוף להגיע למנח שונה, מותאם אישית, המאפשר חלוקת עומסים נכונה לאורך הגפה התחתונה. השינוי בחלוקת העומס מכוון כך שתהיה הפחתה של העומס מהאיזור הפגוע, מה שיוצר הקלה משמעותי בכאב, ביצוע  של הליכה וקימה, עם המערכת, מאפשר לגוף "ללמוד" דפוסי תנועה נכונים גם בהליכה ללא המערכת, ומלמדת את השרירים ומרכיבי המפרק לעבוד בצורה מתואמת יותר. שימוש במערכת אפוס תוך כדי פעילות שגרתית, מאפשר הטמעה של תבניות הליכה רצויות ומביא להפחתת הכאב ולשיפור התפקוד גם בהליכה ללא המערכת.

מחקרים קליניים שהתפרסמו בכתבי עת רפואיים מובילים הוכיחו כי השילוב של תרגול תוך כדי פעילות יומיומית, הסטת עומסים מהמפרק הכואב ותיאום טוב יותר של עבודת השרירים, הופך את הגישה הטיפולית של אפוסתרפיה לפורצת דרך בטיפול בבעיות ברכיים.

כיצד מסייעת אפוסתרפיה להפחתת כאבי ברכיים?

מחקרים רבים מהשנים האחרונות מוכיחים כי כאבי ברכיים נגרמים בחלקם הגדול כתוצאה מחלוקת עומסים לא נכונה במפרקים ועבודת שרירים לא מתואמת סביב המפרק (ולא משחיקת סחוסים כפי שנהוג לחשוב). כאשר אדם סובל מכאבי ברכיים, או כאבים בגב התחתון, חל שינוי בצורת ההליכה שלו שנובע מן הכאב ומן הצורך של הגוף להגן על עצמו מפני הכאב. כתוצאה משינוי זה אורך הצעד משתנה, מהירות ההליכה יורדת והסימטרייה בהליכה נפגעת, מה שעלול להוביל לצליעה. לדוגמא – כאשר יש כאב במפרק ברגל אחת, הגוף "מעביר משקל" לרגל השנייה, בה אין כאב, וכך משתנה תבנית התנועה. כך נוצר מעין תהליך מחזורי שבו תבנית התנועה מגבירה את הכאב וזה בתורו פוגם עוד יותר בתבנית התנועה. אפוסתרפיה מפחיתה את הכאבים ומשפרת את התפקוד על ידי הטמעת תבניות הליכה נכונות, באמצעות הסטת עומסים ושיקום תיאום עבודת השרירים סביב המפרק.

מהו המרכיב הטכנולוגי באפוסתרפיה?
מערכת אפוס היא המרכיב הטכנולוגי הייחודי ואחד המרכיבים החשובים  באפוסתרפיה. מערכת אפוס מותאמת אישית לכל מטופל על ידי אפוסתרפיסט – פזיותרפיסט מומחה אפוסתרפיה, על סמך תוצאות אבחון ההליכה הממוחשב ותוצאות הבדיקה הקלינית.
התאמת מערכת אפוס מאפשרת הקלה על העומס המופעל על המפרק הכואב וכן יצירה של  פרטורבציה – חוסר יציבות מבוקרת, תוך כדי תנועה, המלמדת את השרירים לעבוד נכון ובתאום טוב יותר.
מערכת אפוס מורכבת מפרטופודים – שתי יחידות ביומכניות קמורות המחוברות לסוליית נעל ייעודית.
הסטת העומסים  מושגת על ידי שינוי מיקום הפרטופודים וקביעת גובהם בצורה שתסיט את מרכזי הלחץ הפועלים על המפרקים.
פרטורבציה – חוסר יציבות מבוקרת, מושגת על ידי התאמת הקמירות, הגמישות והמשקל של הפרטופודים.
שילוב  השימוש במערכת אפוס המותאמת אישית, תוך כדי פעילות שגרתית, מאפשר למטופל לחזור לעצמו הודות להפחתת הכאב ולשיפור התפקוד ואיכות החיים.
מה נבדק באבחון ההליכה הממוחשב?

אבחון ההליכה הממוחשב מספק הערכה מקיפה של תבנית ההליכה. באמצעות אבחון ההליכה נבדקים מדדי הליכה ובהם: אורך הצעד, חלוקת העומסים על כל רגל, הסימטריה בהליכה ועוד. האבחון נעשה באמצעות צעידה על משטח ממוחשב המכיל אלפי חיישני תנועה.  הנתונים שמספק אבחון ההליכה הממוחשב, יחד עם מידע קליני נוסף ותוצאות אומדני הכאב והתפקוד, מאפשרים את התאמתה של מערכת אפוס ויצירתה של תוכנית טיפולים מותאמת אישית.

החזרה על אבחון ההליכה הממוחשב בבדיקות המעקב, מאפשרת מדידה מדויקת של התקדמות הטיפול.

מהו משך הזמן שעליי לתרגל אפוסתרפיה ביום?

אפוסתרפיה מתבצעת בסביבה הטבעית של המטופל ומשתלבת בשגרה היומיומית במשך כשעה בכל יום, מה שהופך את ביצוע הנחיות הטיפול לקל מאוד ומסייע בהשגת תוצאות טובות. אפוסתרפיה מאפשרת למטופל להחליט על הזמן והמקום בהם יתבצע הטיפול, ומבטיחה התאמה לאורח החיים האישי, ללא צורך בקביעת תורים או בפינוי זמן ייעודי לקיום הטיפול. משך הטיפול המומלץ משתנה מאדם לאדם, ונע בין 1/2 שעה לכשעתיים ביום.

למי מתאים הטיפול באפוסתרפיה?

הטיפול מתאים לאנשים הסובלים מבעיות במפרקי הגפיים התחתונות והגב, הגורמות לכאבים, לקושי בתפקוד, ולפגיעה באיכות החיים והיא יעילה במצבים בהם יש צורך בהפחתת העומסים ובשיקום השליטה העצבית-שרירית:
• כאבי ברכיים כתוצאה משחיקת סחוסים – אוסטאוארתריטיס של הברך, נזק למיניסקוס, קרע רצועות Patello-femoral pain syndrome.
• כאבי גב תחתון לא ספציפיים וכאלו הנגרמים כתוצאה מבלט דיסק, פריצת דיסק.
• פגיעות קרסול הנגרמות כתוצאה מחוסר יציבות, שברי קרסול,.Plantar Fascitis
• בעיות בירך הנגרמות כתוצאה משחיקת סחוסים . Trochanteric bursitis
• שיקום לאחר ניתוח להחלפת מפרקי הירך או הברך.
• שיקום לאחר פגיעות ספורט.

במידה ויש לכם ספק האם אפוסתרפיה מתאימה לכם, אתם מוזמנים ליצור קשר עם נציגי אפוסתרפיה 2767*, ולקבל ייעוץ אישי ראשוני.

האם יש להתעמל במסגרת הטיפול באפוסתרפיה?

לא, אפוסתרפיה איננה מחייבת שילוב של פעילות ספורטיבית או התעמלות מיוחדת.

אפוסתרפיה הופכת את שגרת היומיום  לתהליך שיקום חיובי ונטול כאב. הטיפול מסיט עומסים ו"מחנך" מחדש את השרירים, תוך כדי הפרעה מינימלית לשגרת החיים.

באילו מצבים הטיפול של אפוסתרפיה אינו מתאים?

ככלל, אפוסתרפיה אינה מתאימה לאנשים הבאים:
•מבוגרים מעל גיל 82
•אנשים הסובלים מפציעה עקב נפילה
•אנשים בעלי בעיות שיווי משקל
•אנשים הסובלים מאוסטאופורוזיס (ירידה בצפיפות העצם כתוצאה מבריחת סידן)
במידה ויש לכם ספק האם אפוסתרפיה מתאימה לכם, אתם מוזמנים ליצור קשר עם נציגי אפוסתרפיה 2767*, ולקבל ייעוץ אישי.

האם אפוסתרפיה מתאימה לתקופה שלפני ניתוח החלפת מפרק?

כן, במידה ונותרה תקופה של חודש או יותר עד לניתוח. אפוסתרפיה תכין את המפרק לניתוח ותאפשר אימון ושיפור תיאום עבודת השרירים עד לניתוח עצמו. הודות לאפוסתרפיה, המפרק ילמד תנועת שרירים נכונה ומבוקרת, שתסייע בתהליך השיקום ובהפחתת הכאבים שלאחר הניתוח. 

האם אפוסתרפיה מתאימה לתקופה שאחרי ניתוח החלפת מפרק?

כן, אפוסתרפיה משתלבת היטב בתהליך השיקום אחרי ניתוח החלפת מפרק. אפוסתרפיה מעודדת ומשפרת את נשיאת המשקל במפרק המנותח ומסייעת בהטמעת תבניות הליכה נכונות וסימטריות לאחר החלפת מפרק ותשפר יציבות ובטחון בהליכה.

האם יש צורך בהפניה עבור אפוסתרפיה?

ברוב המקרים אין צורך בהפניה לאפוסתרפיה . לבדיקת ייעוץ והתאמה חינם יכול להגיע כל אדם המעונין לבדוק  אם אפוסתרפיה מתאימה לו.

חברי קופת החולים כללית יכולים להגיע לייעוץ ולטיפול ללא צורך בהפניית רופא.

מבוטחי קופת חולים מכבי, מאוחדת ולאומית זקוקים להפניה מרופא  על מנת לקבל את השתתפות הביטוח המשלים של הקופה במימון הטיפול.

הביטוחים המשלימים של כל קופות החולים מכירים בחשיבות הטיפול, ומשתתפים במימונו.

היכן קיימים מרכזי אפוסתרפיה?

לחברה שנים עשר מרכזי טיפול ברחבי העולם. מרכזי הטיפול בישראל ממוקמים בהרצליה, ירושלים, חיפה, באר שבע וכן מרכז נוסף בשיתוף ובהפעלת בי"ח רעות. לחברה מרכזים נוספים בעולם הפועלים בבריטניה, סניגפור וארה"ב (סה"כ שמונה מחוץ לישראל).

האם קופות החולים משתתפות במימון אפוסתרפיה ?

הביטוחים המשלימים של כל קופות החולים משתתפים במימון אפוסתרפיה. לפרטים אנא פנו לצוות אפוסתרפיה  2767*

איך מתאמים בדיקת ייעוץ והתאמה באפוסתרפיה?

קיימות מספר דרכים לתאם בדיקת ייעוץ והתאמה ולבדוק האם אפוסתרפיה יכולה להקל גם עליך. ניתן למלא הפרטים בקוביית "צור קשר" המופיעה בכל דפי האתר, הפרטים שתמלא יגיעו למוקד שלנו, ואנו ניצור איתך קשר טלפוני. אפשרות נוספת היא להתקשר 2767*, לשוחח עם נציג שירות ולתאם את הבדיקה.

בהצלחה!

צוות אפוסתרפיה